Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/f14x64/domains/jadwigalegnica.pl/public_html/b/templates/echse_v3/functions.php on line 616
Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/f14x64/domains/jadwigalegnica.pl/public_html/b/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512
Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/f14x64/domains/jadwigalegnica.pl/public_html/b/templates/echse_v3/functions.php on line 616

Majówka VI Kręgu Domowego Kościoła

 


W dniach 28-30 kwietnia 2017r. rodziny 6. Kręgu Domowego Kościoła uczestniczyły we wspaniałej przygodzie - wyjeździe weekendowym.
Głównym celem tego wyjazdu było Bardo, dokąd dojechaliśmy po godzinie 17. W Bazylice Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny mogliśmy uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z koronką do Miłosierdzia Bożego i w wieczornej Mszy Św. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w Bazylice w Bardzie znajduje się Figura Matki Bożej Bardzkiej "Strażniczki Wiary". Jest to najstarsza drewniana rzeźba romańska zachowana na Dolnym Śląsku. Historycy nie są zgodni co do tego czyim jest dziełem i kiedy powstała. Prawdopodobnie Figura Matki Bożej pojawiła się w Bardzie w około 1110r. i umieszczona była w kaplicy zamkowej. Według legendy, Maryja objawiła się w tej kaplicy pobożnemu młodzieńcowi, któremu przekazała swój wizerunek wraz z życzeniem, by w tym miejscu czczono ją w szczególny sposób.


Osobiście zabytkową figurę Matki Bożej mogliśmy ucałować w sobotę po wieczornym nabożeństwie.
Ale najpierw w sobotę po śniadaniu wędrówka w góry. Rozważaliśmy Mękę Pana podczas drogi krzyżowej znajdującej się na stokach Góry Bardzkiej ,(stacje drogi krzyżowej z początku XIXw.). Droga na szczyt doprowadziła nas nie tylko do Krzyża w punkcie widokowym, ale przede wszystkim do kaplicy górskiej - Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej na Bardzkiej Górze – Kalwarii, pięknej Kaplicy z początku XVIIw. Przez cały czas wędrując modliliśmy się w promieniach słońca i..... (pomimo końca kwietnia) po kostki w śniegu. Obserwując budzące się ze snu zimowego drzewa i kwiaty. Było pięknie ,a mimo trudu wspinaczki wiosna budziła się i w naszych sercach.
Będąc w Bardzie nie można nie oglądnąć ruchomej szopki i nie wysłuchać towarzyszących jej kolęd. Pomimo współczesności wykonania byliśmy zafascynowani ilością, różnorodnością i kolorystyką postaci i przedstawianych scen. Na koniec wędrówki smaczny obiad zjedliśmy w karczmie „Misoni" (polecamy;)
Korzystając z pięknej aury po wieczornej mszy św., (w intencji rodzin naszego kręgu), dysponując wypożyczonym kluczem, mogliśmy podziwiać 14 kaplic różańcowych z początku XIXw. (w formie okazałych budynków wykonanych –każda w innym stylu), a zlokalizowanych na Wzgórzu Różańcowym.
Przez te dwa dni w Bardzie gościliśmy u sióstr Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Seca Jezusowego (sercanek) w Ich pięknym domu pielgrzymkowym im. Jana Pawła II. Siostra Elżbieta to prawdziwy wulkan entuzjazmu i radości wiary.
Niedzielę poświęciliśmy na Wambierzyce. Mieliśmy szczęście (przypadek ?), że tego dnia przypadał festyn majowy, a w Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Pięknej Miłości podczas Mszy Św. odnowiliśmy przyrzeczenia małżeńskie. Eucharystie wzbogacała muzycznie orkiestra góralska z Kasinki.
Oczywiście w programie pobytu w Wambierzycach znalazła się ruchoma szopka pochodząca z 2. połowy XIX w. i bardzo ....wysokie schody prowadzące na kalwaryjskie wzgórze wzorowane na Górze Oliwnej ze stacjami Drogi Krzyżowej.
Część z nas do domu wybrała się popołudniu. Niektórzy zdecydowali się jednak na zdobycie Szczelińca Wielkiego; w trasie (wejście 2 godz.) można było spokojnie ulepić niejednego bałwana. W nagrodę za wytrwałość mogliśmy po zejściu ze szlaku, o 21. podziwiać pierwszą w tym roku iluminację bazyliki w Wambierzycach. Niezapomniane wrażenia – w połączeniu ze śpiewem „Ave Maryja".
Dziękujemy sobie nawzajem za tak aktywnie i modlitewnie spędzony czas. Do następnego spotkania. Niech ta relacja będzie zachętą do kolejnych wyjazdów i jak liczymy w jeszcze większym gronie.
Szczęść Boże
rodziny 6. kręgu

Parafialne info

Zapisz

Zapisz

Zapisz